Kenderbetonház építés
Ha van a faépítészetnél fenntarthatóbb építkezési forma, az a helyben kitermelt vályogházak mellett a kenderből készült házak.
A családi házak és lakások felelősek a világ CO2-kibocsátásának hatalmas részéért, számokat is felesleges írogatni, mert az egy jó támadási felület, de ha azt mondjuk, hogy a CO2 kibocsátás negyedét mi emberek gyártjuk le az utazásunkkal és a lakhatásunkkal, akkor látható, hogy nagyon sokat tehetünk a földünk, unokáink védelméért.
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy ezt a Föld nevű bolygót nem apáinktól örököltük, hanem az unokáinktól kaptuk kölcsön.
Az igény a zöldebb épületek iránt egyre nagyobb a világban és erre a kenderből készült ház, a kenderből készült szigetelések az egyik legkézenfekvőbbek, lévén mi magyarok nagyhatalom voltunk és lehetünk újra a kendertermesztésben.
A Kendertermesztés és az abból való építkezés nem csak karbon semleges, hanem karbonnegatív!
Mi az a kenderbeton???
A kenderbetonnak semmi köze nincs a hagyományos betonhoz csak annyiban, hogy ebben is van víz.
A kenderbeton alap eleme a kender, a természetes mész és természetes adalékok.
A kender, mint növény a mezőgazdasági oldaláról nézve szenet (szén-dioxidot) épít be a szervezetébe a növekedésekor, ezzel együtt amikor fejlődik tiszta éltető oxigént termel a Föld nevű bolygó lakói számára.
A szén-dioxid egy üvegházhatású gáz, amely a kutatók 97%-a szerint hozzájárul a globális felmelegedéshez.
Ha a kenderből készült házat 100-200 év múlva lebontják, akkor újra lehet belőle házat építeni, de szét is lehet szórni a termőföldeken, nem okoz környezetszennyezést, mert önmaga egy komposzt anyagot ad a földünknek.
Mi a kenderház legfőbb előnyei más technológiákhoz képest?
- nem tartalmaz méreganyagot, csak természetes és egészséges alapanyagokból áll
- a beteg ház szindróma ellen szinte a legjobb megoldás
- nem tudják megtámadni a rágcsálók és a bogarak, mert a benne lévő mész taszítja őket
- a magas mésztartalom miatt fertőtlenítő és baktériumölő hatású a falazat és a födémszerkezet
- nem penészedik, szabályozza a belső páraháztartást
- megfelelő falvastagságban gyártva, építve a szigetelési értéke felér a modern könnyűszerkezetes házakkal, de a hőtároló tömeg tekintetében a régi jól bevált vályoghoz hasonlítható, tehát itt nyári hűtésre tényleg nem lesz szükség
- bármilyen falvastagság elkészíthető belőle
- kellemes akusztikai és zajszigetelési tulajdonságok
- tökéletes páraháztartás, szellőzés
- allergiamentes és nincs egészségre káros hatása
- 100%-ban tűzálló
- ÉMI által bevizsgált, NMÉ dokumentációval rendelkezik, tehát legálisan építhető, hitelt és támogatás is igénybe vehetjük
- építkezések környezetre gyakorolt hatása szinte nulla, sőt az egyetlen forma mely pozitív irányba billentheti a mérleget, hiszen a növény CO2-t köt meg és oxigént termel a növekedése folyamán
- kenderbeton teljes egészében visszafordítható a természet részére, akár újra felhasználható
A „kenderház” alapanyaga a „kenderbeton”. A „kenderbeton” egy kitalált szó, fontos, hogy ebben az anyagban nincs cement és sóder sem.
A fő alkotóeleme a kenderbetonnak a kenderpozdorja, mely a kender egy alkotórésze, ennek a szilícium dioxid tartalma miatt a mész hatására egy folyamatosan szilárduló építőanyag. A végeredmény, egy kristályos szerkezetű gyakorlatilag megkövesedett szerves anyag tartalom nélküli, időtálló építőanyag lesz.
A kendernek a többi részét a textilipar és a gyógyszeripar, valamint az autóipar tudja hasznosítani.
Nagyon fontos, hogy ez nem az a kender, melyből Pablo Escobar meggazdagodott, ez egy iparilag termesztett anyag.
Érdekességek a kenderházzal kapcsolatosan:
Magyar termőföldön, Magyar munkaerővel megtermelhető és felépíthető. Kb. 1,5 ha földterületen vetett kender elég egy 100 nm-es ház megépítéséhez.
A kenderház többféle módon készülhet:
- tömörítéses technológiával
- szórásos-befújásos technológiával
- kendertégla felhasználásával
A fenti három módon lehetséges kenderházat építeni, azzal hőszigetelni.
TÖMÖRÍTETT KENDERBETON FAL:
Építünk egy jó minőségű faszerkezetes vagy tűzi horganyzott teherhordó vázszerkezetet, majd erre GlasrocX, OSB lap zsaluzatot szerelünk a megfelelő szélességben.
A zsaluzat közé betömörítjük a helyszínen kevert kenderből és mészből készült kenderbetont.
A falak külső oldalán keményebb tömörítést, a falak közepén enyhébb tömörítést alkalmazunk. Ezután 24 órával a zsaluzatot eltávolítjuk. A fal még ezután 5 hónapon át vizet veszít, tehát nem ajánlott a beköltözés.
Az igazi érdekesség, hogy a kenderbetonból készült családi ház folyamatosan köt, még 50 év múlva is és egyre erősebb anyag képződik, azaz átalakul a szerkezete egy szervetlen anyaggá.
Nagyon fontos, hogy nincs purhab, nincs cement, nincs műanyag, nincs diszperziós festés a kenderbeton házban!
Kendertégla
Kendertégla alapanyaga ugyan az, mint a fújt, vagy tömörített kender falazat, de több meszet tartalmaz, mert ezt lehet szállítani és sérülékenyebb, így több kötőanyag szükséges.
A kendertégla használható válaszfal téglának vályog- vagy szalmaházakban is.
Érdekessége a tisztasága, természetessége mellett az, hogy már 10 cm vastagságban bizonyítottan tűzálló!
Kendertéglából, például már tartószerkezet nélkül építenek Franciaországban házakat, ennek bevezetése hazánkban még előttünk áll.
Kenderpaplan
A kender rostrészéből például a STEICO vállalat gyárt hőszigetelő táblákat, paplanokat. A kender a legrugalmasabb és legerősebb természetes rost, melyet rovarok és rágcsálók nem támadnak.
A táblák hőátbocsátási tényezője: λD=0,043 W/mK, emellett magas hőtároló képességgel rendelkeznek: a nap folyamán elnyelik a meleget, majd azt mintegy 12 órás késleltetéssel adják le a belső terek felé, akkor, amikor kívül hűvösebb van. Így nyáron a helyiségekben kellemes hűvöst, míg télen kellemes meleget teremtenek.